فیقانسه

همه چیز درباره زندگی در فرانسه

 

وعده های غذایی مردم فرانسه، ‌۳ بار در روز می باشد
صبحانه هنگام برخاستن از خواب، ‌ناهار نزدیک ظهر و شام حدود ساعت ۲۰ . مهمترین وعده های غذایی فرانسویان ناهار و شام می باشد.

- سوپرمارکتها و فروشگاههای بزرگ معمولاً دوشنبه تا شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعدازظهر باز بوده و فعال هستند. (فروشگاههای بزرگ معمولاً در حاشیه شهرها هستند)

- فروشندگان محلی: نانوایی ها، قصابی ها، فروشندگان مواد پروتئینی،‌ سبزی فروش ها و سوپرمارکتهای کوچک معمولاً ۶ روز در هفته و از ساعت ۸ یا ۹ الی ۱۹ و اغلب یکشنبه صبح ها نیز باز هستند. و معمولاً دوشنبه ها بیشتر مغازه ها تعطیل می باشند.

- دوبار در هفته نیز بازار روز در بعضی محلات برپا می شود که اطلاعات مورد نیاز در مورد روز برپایی وساعات کار آنها را در همان محل بازار باید بدست آورد.
- مضافاً بر اینکه بعضی از سوپرمارکتهای کوچک یا خواربار فروشی ها شبها تا ساعت ۲۰ یا ۲۲ فعال هستند.

علاوه بر رستورانهای دانشجویی، شما می توانید برای Fast Food (بین ۵ تا ۶ یورو) کافه ها،‌کافه رستوران ها و رستوران های محلی را انتخاب نمایید.( یک ساندویچ ۳ یورو و غذای روز ۱۰یورو)

کافه ها یکی از اماکن مهم زندگی اجتماعی هستند که شما به تنهایی یا به صورت گروهی در تمام ساعات روز برای استراحت می توانید به آنها مراجعه کنید. کافه ها در تمام محله ها وجود دارند و با توجه به این که محلی برای آمد و شد هستند که شما خیلی زود در آنها شناخته خواهید شد.
به غیر از کافه های محله های مد روز، دیگر کافه ها کار خود را معمولاً صبح زود برای سرو قهوه صبح آغاز کرده و معمولاً تا ساعت ۲۰ باز هستند.

سیگار فروشی ها اغلب درون کافه های محله قراردارند و به غیر از فروش سیگار و… محلی برای فروش تمبرهای پستی، تمبرهای مالیاتی( روشی برای پرداخت جریمه ها، یا تهیه برگه های اداری، کارت و بلیط های متر و کارت های تلفن، باطری،‌فندک، بلیط های بخت آزمایی، برگه های شرط بندی مسابقات اسب دوانی ( P M V- Pari Mutuel Urbain ) می باشند. این غرفه ها از ۹ صبح تا هفت شب باز بوده و با علامت لوزی نارنجی “هویج” قابل شناسایی هستند.

در حین انجام مراحل ثبت نام و به هنگام درخواست کارت اقامت به چند قطعه عکس نیاز می باشد. عکس را می توان در شهرداری های، ‌ایستگاهها و بعضی از سوپرمارکتها توسط دستگاههای عکاسی اتوماتیک گرفت. هزینه ۴ قطعه عکس چهار یورو می باشد.

ضمناً می توانید در برخی فروشگاههای تخصصی از اسناد خود فتوکپی بگیرید. (در محله های دانشجویی و برخی سوپرمارکتها و موسسات آموزشی نیز این فروشگاهها وجود دارند.)

 

سال رسمی در فرانسه اول ژانویه و سال تحصیلی در سپتامبر آغاز می شود.
هفته کاری در فرانسه ۳۵ ساعت است که ساعات کار برحسب نوع حرفه متغیر است. برای ادارات از ۹ صبح الی ۱۲ و از ۱۴ لغایت ۱۸ می باشد.
استراحت ناهار یعنی از ساعت ۱۲ الی ۲ بعدازظهر در فرانسه بسیار مرسوم بوده و معمولاً واحدهای بسیار معدودی از ظهر تا ساعت ٢ باز هستند.
تعطیلات آخر هفته شامل شنبه و یکشنبه می باشد، هر چند دانش آموزان شنبه صبح به مدرسه می روند.

تعطیلات تحصیلی : این تعطیلات هر دو ماه حدود دو هفته می باشند: Toussaint در ماه نوامبر، Noël در ماه دسامبر، تعطیلات زمستانی در ماه فوریه،‌ تعطیلات بهار در ماه آوریل و تعطیلات دو ماهه تابستانی (ماههای ژوییه و اوت)
حقوق بگیران در فرانسه بین ۲۵ تا ۳۰ روز تعطیلات دارند که این تعداد روز بدون احتساب ایام تعطیل رسمی است.

تعطیلات رسمی : در فرانسه ۱۱ روز است، در صورتی که این ایام به عنوان مثال روز پنج شنبه باشد با توجه به تعطیلی شنبه می توان روز جمعه از بین التعطیلین استفاده کرد.
اول ژانویه روز اول سال
اول مه عید کار
هشتم مه پایان جنگ سالهای ۱۹۴۵-۱۹۳۹
چهاردهم ژویه روز ملی فرانسه (انقلاب فرانسه)
۱۵ اوت عروج حضرت مریم
اول نوامبر گرامیداشت مردگان (اموات)
یازدهم نوامبر آتش بس جنگ سالهای ۱۹۱۸-۱۹۱۴
بیست و پنجم دسامبر نوئل
و سه جشن عید پاک در ماه آوریل، پنج شنبه عروج حضرت مسیح درماه مه، روز نزول روح القدس بر حواریون یکشنبه یا دوشنبه در ماه مه یا ژوئن تعطیلات رسمی هستند که تاریخ آنها متغیر است

حمل و نقل :

عملیات حمل و نقل در بسیاری از شهرستانهای فرانسه توسط اتوبوس و تراموا صورت می گیرد. شهرهای پاریس، مارسی، لیون، لیل و تولوز مترو دارند.
متروی پاریس پیشرفته ترین مترو و ارجح ترین وسیله حمل و نقل عمومی است. مترو با شبکه سریع اسیر ناحیه یی از پاریس خارج می شود و پاریس را تا حومه در شعاع ۳۰ کیلومتری پوشش می دهد.

بلیط های حمل و نقل بصورت عددی یا دسته های ۱۰ تایی عرضه می شود و قیمت آنها در شهرهای مختلف متغیر است و به طور متوسط یک و نیم یورو برای هر بلیط می باشد. تهیه بلیط های کوپن های هفتگی، ‌ماهانه و یا حتی سالیانه بر حسب نیاز مقرون به صرفه تر است.
به طور مثال: کارت نارنجی یا کارت imagineR برای ایل دوفرانس (پاریس و حومه آن)

تعرفه حمل و نقل تاکسی ها بشدت کنترل می شود و تمامی آنها مجهز به تاکسی متر می باشد. برای مثال : مسیر فرودگاه شارل دوگل تا مرکز شهر پاریس بیش از ۴۰ یورو می باشد. و یک کورس متوسط در پاریس حدود ۱۵ یورو، توجه داشته باشید که کرایه ها به هنگام شب، روزهای یکشنبه و ایام تعطیل افزایش می یابد.

شبکه راه آهن بسیار توسعه یافته است و حتی با قطار فوق العاده سریع TGV تلاش می کند تا با هواپیما رقابت نماید. شبکه راه آهن توسط شرکت ملی راه آهن SNCF اداره می شود. بر حسب مدت اقامت ، ‌سن و تاریخ دریافت بلیط، تعرفه های تخفیفی متعددی وجود دارد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می توان با شماره ۰۸۳۶۳۵۳۵۳۵ یا با سایت اینترنتی http://www.sncf.com/ تماس حاصل نمود.

هواپیما به همه شهرهای فرانسه پرواز دارد و می توان بلیطهایی با قیمتهای بسیار مناسب را تهیه نمود. اطلاعات را می توان از آژانس های مسافرتی یا با سایتهای اینترتی تخصصی کسب نمود.

کیفیت خوب شبکه جاده یی در فرانسه اتومبیل یک از وسایل حمل و نقل مورد انتخاب مردم است. هر اتومبیل باید بیمه شده باشد و بستن کمربند ایمنی در اتومبیل، و استفاده از کلاه ایمنی در وسائط نقلیه دوچرخ الزامی است.
اتوبانها شهرهای بزرگ را به هم ارتباط میدهند. برای عبور از اتوبانها باید عوارض پرداخت کرد و حداکثر سرعت مجاز در آنها ۱۳۰ کیلومتر در ساعت است.
- جاده های ملی و دپارتمانی در تمامی فرانسه کشیده شده اند و استفاده از آنها رایگان و حداکثر سرعت مجاز بین ۹۰ تا ۱۱۰ و در مناطق مسکونی ۵۰ کیلومتر در ساعت می باشد.

بانک ها :

برای گشایش یک حساب بانکی می توانید با ارایه گذرنامه ، گواهی تحصیلی و مدرک مسکن (مانند قبض برق یا تلفن، رسید پرداخت اجاره بها) به بانک مراجعه نمایید.
اگر شما در یک خانواده سکونت دارید، باید علاوه بر مدارک فوق الذکر یک مدرک شناسایی از صاحبخانه و گواهی او را نیز به بانک ارایه نمایید.

گشایش حساب بانکی شما را مجاز به دریافت دسته چک و یا کارت اعتباری می نماید. دریافت دسته چک رایگان است، در مقابل دریافت کارت بانکی بر حسب نوع کارت و بانک مورد نظر هزینه ای معادل ۱۵ تا ۴۰ یورو برای متقاضی خواهد داشت.

با استفاده از کارتهای بانکی در همه ساعات شبانه روز می توان از طریق باجه های خود پرداز برای برداشت یا واریز وجه (به شرط واریز بیش از ۱۰ یورو) اقدام نمود.
چک بانکی یکی از روشهای پرداخت است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

RIB با دسته چک و با تقاضای از بانک تحویل می شود و برای پرداخت یا برداشت پول از حساب بانکی (واریز حقوق، مجوز برداشت مستقیم قبوض، …) ضروری است.

با گشایش حساب، بانک مبلغ کسری موجودی مجاز (حساب منفی) را مشخص می نماید. کسری موجودی از میزان تعیین شده بیشتر نباید بشودو هزینه آن را باید پرداخت. اگر میزان کسری موجودی از حد مجاز بیشتر شود حساب شما بسته و دسته چک و کارت بانکی باطل می گردد.

مخابرات :

فرانس تله کوم شرکتی دولتی است و مدیریت تلفن، تلکس،‌فاکس و اینترنت را بر عهده دارد.
بخش تلفن از سال ١٩٩٨خصوصی سازی و رقابتی شده است. غیر از فرانس تله کوم موسسات دیگری نیز اشتراکهای تلفنی برقرار می کنند: سژتل (شماره تلفن ٧)، تله کوم (شماره تلفن ٩). شرایط و قیمتهای اشتراک را با دقت توجه نمایید که در نهایت هزینه ها شما را غافلگیر نکند.

در فرانسه، شماره تلفن ۱۰ رقمی است و دو عدد اول کد منطقه جغرافیایی مربوطه می باشد.
کد برقراری ارتباط تلفنی از فرانسه به خارج از این کشور ۰۰ و پیش شماره کشور مورد نظر می باشد.
برای برقراری تماس از خارج با فرانسه باید پیش شماره ۰۰۳۳ و بعد شماره مورد نظر باحذف ۰ اول را گرفت.

در اکثر معابر عمومی فرانسه کابین های تلفن سکه ای (که در حال برچیده شدن هستند) و همچنین کابین های تلفن کارتی وجود دارد. برای تهیه کارت تلفن می توان به پست ، دفاتر سیگار فروشی، ایستگاههای قطار و متروی پاریس مراجعه نمود. قیمت کارتهای تلفن ۵۰ واحدی حدود هفت یورو می باشد. همچنین برای تماس با بعضی از کشورها می توان از کارتهای پیش خرید استفاده نمود.

اشتراک تلفن خانگی در فرانسه با مراجعه به دفتر فرانس تله کوم منطقه محل سکونت و ارایه درخواست انجام می شود. شما همچنین می توانید از تلفن استیجاری نیز استفاده نمایید. حق اشتراک (آبونمان) تلفن در سراسر فرانسه یکسان و ۱۱ یورو در ماه می باشد.

روش ارتباطی دیگری در فرانسه به نام مینیتل وجود دارد که دستگاهی است اختصاصی فرانسه می باشد و علیرغم ظهور اینترنت که در حال جایگزین شدن آن می باشد، هنوز مورد استفاده بسیاری از مردم می باشد. مینیتل دسترسی شخصی به بانکهای اطلاعاتی ، مراجعه به راهنمای تلفن فرانسه و راهنمای تلفن بعضی کشورها و خدمات متعدد دیگری را نظیر رزروهای مختلف ، اطلاعات کاربردی ، کاتالوگها و خرید از راه دور را ممکن می سازد. درخواست مینیتل همزمان با درخواست تلفن صورت می گیرد. که مدلهای مختلف رایگان و پرداختی را دارا می باشد.

در فرانسه سه موسسه بازار تلفن همراه را در اختیار دارند. آورانژ (فرانس تله کوم)، SFR و بویوگ که اشترکها و تعرفه های متعددی (میزان تماس رایگان، انواع بدون اشتراک، تلفن کارتی، …) را ارائه می نمایند. در هر منطقه به عملکرد موثر هر یک از شرکت ها توجه نمایید و سپس بر اساس نیازهای خود مشترک شوید. اگر با تلفن همراه خود به فرانسه می آیید، از همخوانی آنها با سیستم فرانسوی مطلع شوید.

پست :

تنها واحد خدمات رسانی پستی دولتی در فرانسه ، اداره ‌پست می باشد و نماد آن تصویر پرنده ای آبی در زمینه یی زرد می باشد. تعرفه های پستی بر مبنای مسیر، وزن و نحوه ارسال مرسولات محاسبه می شوند.
حدود ۱۷۰۰۰ دفتر پستی در سراسر فرانسه وجود دارد.
خدمات پستی شامل ارسال نامه ها و بسته ها ، خرید تمبر، دریافت مرسولات پستی رستانت، تلگرام، تلفن های عمومی، استفاده رایگان از مینیتل ، ‌ارسال یا دریافت حواله می شوند.

سیستم پستی فرانسه یکی از پیشرفته ترین و قدیمی ترین سیستم های پستی دنیا می باشد. اکثر امور اداری فرانسوی ها از طریق آن صورت می گیرد که از اتلاف وقت شهروندان در رفت و آمد شهری به نحو چشمگیری جلوگیری می کند به طوری که هر فرانسوی در هر هفته حداقل ۳ نامه دریافت می کند.

مراکز درمانی :

در فرانسه، پزشکی آزاد است و هرکس می تواند پزشک خود را انتخاب نماید. معهذا به شما توصیه می شود تا از پزشکانی که با بیمه تامین اجتماعی قرارداد دارند و تعرفه های ثابت تامین اجتماعی را به کار می بندند مراجعه نمایید. این تعرفه برای پزشکان عمومی ۲۰ یورو و برای پزشکان متخصص حداقل ۲۴ یورو می باشد. ٧٠ درصد این مبلغ مسترد می گردد.
ویزیتهای پزشکی که در خانه انجام می شود، ویزیتهای آخرهفته (تعطیلات) و ویزیت روزهای خاص تعطیل گرانتر است.

دستور پزشک نسخه تجویز دارو یا دستور انجام آزمایش است که باید به داروخانه و یا به آزمایشگاه ارائه گردد. برگه بیماری سندی است که نشانگر هزینه هایی است که شما متحمل شده اید مانند ویزیت پزشک، داروهای تجویز شده، آزمایشات و ارائه آن همراه با کپی نسخه (دستور پزشک) به مرکز بیمه امکان استرداد هزینه هایی پرداختی از سوی بیمه را به شما فراهم می کند.

سیستم carte vitale از سال ۲۰۰۰ ایجاد شد. این کارت که به صورت رایگان به همه بیمه شدگان اجتماعی تعلق می گیرد، این امکان را برای پزشک یا داروساز فراهم می کند تا به هنگام ویزیت و به روش الکترونیک درخواست استرداد هزینه ها را ثبت نمایند. به این ترتیب نیازی به ارسال برگه بیماری نبوده و استرداد هزینه ها سریعتر انجام می شود.

در فرانسه انواع مختلفی از واحدهای بیمارستانی وجود دارند که از نظر مراقبتهای پزشکی با یکدیگر تفاوتی نداشته و تفاوت آنها فقط به نحوه استرداد هزینه ها بر مبنای جایگاه آنها می باشد. این بیمارستان ها عبارتند از بیمارستانهای دولتی یا کلینیکهای خصوصی طرف قرارداد با بیمه با ۸۰% استرداد هزینه ها و کلینیک های خصوصی که با بیمه قراداد نداشته و ۱۰% هزینه ها را مسترد می نمایند.
در هر بیمارستانی یک واحد فوریتهای پزشکی بصورت شبانه روزی فعال است.

در بیمارستانها پرداخت سهم بیمار از تعرفه پرداخت گردد. هزینه بستری چه در بیمارستان های عمومی و چه در کلینیک های خصوصی به ازای هر روز ۱۱ یورو است که باید توسط بیمار پرداخت گردد. که این هزینه در صورتی قابل استرداد است که بیمار تحت پوشش بیمه تکمیلی باشد. اگر شما بیمه تکمیلی نشده باشید، هزینه مراقبتهای چشم پزشکی و دندانپزشکی به سختی مسترد می شود. در واحدهای آموزشی پزشکی مربوط به دانشگاهها و مراکز آموزشی می توان از خدمات درمانی رایگان که توسط دانشجویان سال آخر این موسسات انجام می گیرد، استفاده کرد.
برای دسترسی به لیست مراکز رایگان واکسیناسیون اجباری و مراکز پیشگیری می توانید به شهرداری شهر خود مراجعه نمایید.

انحصار فروش دارو در فرانسه در اختیار داروخانه ها است که با ارائه نسخه پزشک انجام می گیرد. ساعت کار داروخانه ها از ۹ صبح تا ۷ شب و بعضاً تا ۱۱ شب می باشد. روزهای یکشنبه، دوشنبه صبح و روزهای تعطیل داروخانه ها تعطیل می باشد.اما داروخانه کشیک در نظر گرفته می شود. داروساز دارای گواهی دکترای داروسازی و همچنین عضو نظام ملی داروسازان است. داروسازمی تواند مشاوره دارویی به شما را ارایه نماید.

لیست پزشکان و داروخانه های کشیک شبانه در داروخانه ها و نشریات محلی درج می شود.
خدمات اورژانس و آمبولانسSAMU : شماره تلفن ۱۵
برای برقراری تماس با این مراکز از طریق تلفن همراه شماره ۱۱۲

 

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط محمدرضا ساکت  |